Spájanie podnikateľov

Žijeme v čase rýchlych zmien. Ešte nikdy v histórii neprenikali nové technológie, materiály, výrobky a služby do životov ľudí tak rýchlo ako dnes. Mnohé podnikateľské a manažérske teórie v tomto turbulentnom a nepredvídateľnom prostredí prestávajú platiť. Nie je dôležité, čo vám zákazníci povedia alebo napíšu do dotazníkov, dôležité je to, čo skutočne urobia. Sú promiskuitní, skúšajú nové výrobky a služby, menia svojich dodávateľov a zvyky veľmi rýchlo. Je zbytočné kopírovať kroky našich konkurentov alebo sa ich snažiť poraziť nízkymi cenami – dôležité sú nové podnikateľské modely, na ktoré konkurenti ešte neprišli. Tí najnebezpečnejší konkurenti však nie sú tí, ktorých poznáme, ale tí, ktorí nás prekvapia – prídu z iného oboru, vyvezú sa na vlne novej, prevratnej technológie, ktorú sme nepoznali alebo videli iba veľmi zďaleka. Mnohé praktiky zo školy a z manažérskych kurzov už nezaberajú, zmeny prichádzajú neskutočne rýchlo a my nevieme, ako ich sledovať, vyhodnocovať a reagovať na ne.

obr

Nemusíme poznať všetky nové trendy a technológie, ktoré nám prinášajú príležitosti a ich ignorácia nás môže ohroziť. Je dôležité poznať tých, ktorí sú v danej oblasti expertmi, učiť sa od nich, spolupracovať. Dnešné podnikanie je o objavovaní nových vecí na trhu a hľadaní nových, výnimočných aplikácií. Je to podnikanie v sieti, ktorá sa rýchlo mení. Sedieť doma, optimalizovať svoje procesy a produkty a minimalizovať riziko neúspechu je oveľa rizikovejšie ako chodiť medzi ľudí, komunikovať s nimi, hľadať nové impulzy a inšpirácie, uvoľniť kreativitu, slobodu a hľadanie výnimočných riešení.

obrx

Oddeľovanie a izolácia oslabujú, spájanie a spolupráca dávajú silu. Sú podnikatelia, ktorí sedia doma, opakujú si svoje „múdrosti,“ dlho a s veľkou námahou hľadajú to, čo pri stretnutí so správnym človekom nájdu pri jednej šálke kávy. Biznis je dnes o stretnutiach, komunikácii, spolupráci, dôvere a vzťahoch.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo by sa podnikatelia mali stretávať:

  • Je stále ťažšie sledovať množstvo nových trendov okolo nás – lepšie je zdieľať skúsenosti, vzájomne sa inšpirovať a spolupracovať
  • Najväčšie inovácie vznikajú na hraniciach odborov, prepájaním špecializácie, prenášaním riešení medzi rôznymi oblasťami
  • Denne sa objavujú v našom prostredí nové príležitosti, ktoré sa môžu zmeniť na hrozby, ak si ich nevšimneme, alebo ich budeme ignorovať. Stretávanie podnikateľov a spoločné diskusie pomáhajú odhaliť tieto zmeny podobne ako systém včasného varovania.
  • Stretávať zaujímavých a úspešných ľudí je inšpirujúce, dáva energiu a pomáha vyriešiť problémy, s ktorými si nevieme radi
  • Okrem vecí, ktoré sa okolo nás rýchlo menia, si treba pripomínať aj princípy, ktoré sa nemenia a tvoria pevné jadro – nášho života a podnikania. V edícii Prsteň a kľúč, začínajú každý mesiac vychádzať brožúrky na túto tému.

Pozývame všetkých podnikateľov na naše tradićné stretnutie Podnikatelia spojte sa 28.-29.4.2015 v Žiline.

prsten

Na našich stretnutiach podnikateľov v roku 2015 pripravujeme diskusie k nasledovným témam:

  • Stratégie firmy a nové transformačné trendy s Milanom Zeleným – masová kustomizácia, samoobsluhy, odstraňovanie medzičlánkov, lokálna výroba
  • Nové technológie – 3D tlač, cloudy, nové spôsoby spájania materiálov, nové materiály, siete, robotika, internet vecí, antikrehkosť, zodpovedná firma
  • Sociálne trendy – eliminácia strachu a budovanie dôvery, zdravie, sloboda v práci
  • Hodnoty v živote a v podnikaní
  • V auguste sa teším na 5 dňové stretnutie s podnikateľmi a manažérmi spojené so zaujímavými workshopmi, diskusiami a s turistikou v Malej Fatre (Jánošíkové diery, Obšívanka, Rozsutec)

rozs

Milí priatelia,

Pozývam Vás na prednášky, workshopy, diskusie a osobné rozhovory v skupine vrcholových manažérov. Rád by som naše diskusie spojil aj so spoločnými výstupmi netradičnými trasami na moje najobľúbenejšie miesta v Malej Fatre – Rozsutec, Obšívanka a Jánošíkové diery). Budeme besedovať s horským záchranárom Jožkom Konštiakom a známym prírodovedcom Mirkom Sanigom. So Števom Čemanom si zajazdíme na najmodernejších horských e-bikoch. V auguste 2015 budeme pár dní diskutovať, chodiť po horách, trochu relaxovať a užívať si krásne prostredie Terchovskej doliny.

Budeme diskutovať o témach

– Kde hľadať motiváciu a čas na to, aby ľudia robili výnimočné veci?

– Ako získať do tímu výnimočných ľudí a ako s nimi pracovať?

– Ako robiť strategické inovácie a zvládnuť operatívu?

– Čo dobré sa môžu naučiť veľké firmy od malých a naopak?

…a dalších, ktoré prinesiete so sebou

teším sa na vás

Ján Košturiak

7. 3. 2015

Téma članku: Názory Jána Košturiaka

Autor: Ján Košturiak

Robí poradcu, trénera a kauča v oblasti inovácií, strategického manažmentu, organizácie podniku a priemyselného inžinierstva.

Profil autora

seminare

Podobné články

+ Ďalšie články na tému Názory Jána Košturiaka