Sloboda v podniku

V minulosti podniky vyžadovali predovšetkým poslušnosť, usilovnosť a kompetencie. Dnes potrebujú naše firmy hlavne samostatnosť a iniciatívu, kreativitu a vášeň.

Prečo toľko ľudí nemá radosť z práce ani zo života? Pozrime sa spolu na tento vzorec:

radosť = láska – strach

Prečo nemáme lásku k práci, spolupracovníkom a obchodným partnerom a vidíme na nich často iba zlé veci? Prečo máme stále strach, že položíme hlúpu otázku a budú sa nám smiať, že naše rozhodnutie bude nesprávne, že náš projekt nebude úspešný?

Začnime teda od seba. S čím začať?

1. Pracovať na tom, aby som bol najpokojnejší a najradostnejší človek na pracovisku

2. Robiť pre kolegov čo najviac

3. Budovať si hodnotné vzťahy a dôveru

4. Povzbudzovať ľudí vo svojom okolí, aby si latku náročnosti kládli vysoko

Sloboda. Toto slovo sme vykrikovali v roku 1989 a predstavovali si, že budeme môcť rozprávať, čo si myslíme, nikto nás už nebude sledovať a konečne budeme môcť cestovať po svete. Zisťujeme, že nás dnes, vďaka technológiám, možno sledujú ešte viac ako vtedy, rozprávať síce môžeme čo chceme, ale ak poukážete na ich zlodejstvo alebo nespravodlivosť, tak s vami môžu zatočiť viac ako komunisti s disidentmi. Po svete môžeme cestovať, ak máme trpezlivosť s prehliadkami na letiskách, ktoré sú niekedy horšie ako procedúry komunistických pohraničníkov. Ostnaté drôty a zábrany na hraniciach sme mali smerom von, dnes ich máme postavené opačne.

Začíname chápať, že sloboda je hlavne zodpovednosť, že slobodu si buduje každý sám v sebe. Za slobodných považujeme ľudí, ktorí majú peniaze a moc a „môžu si robiť čo chcú.” Je slobodný človek, ktorý má dosť peňazí na alkohol a nedokáže sa tejto závislosti zbaviť? Alebo človek, ktorý kráča po rebríčku kariéry stále vyššie a vyššie, aj keď vie, že poškodzuje druhých a jeho zlé svedomie plače nad hriechom? Poznám jedného „slobodného,” ktorý sa takto cez mŕtvoly hnal za „úspechom”. Dnes sedí v pozícii a teší sa, že v jeho veku tak vysoko ešte nikto nesedel. Cestu hore lemujú opustené lásky, zradené priateľstvá, pýcha a faloš. Zdá sa, že tento mladý muž je slobodný vo svojom rozhodovaní, ale v skutočnosti nosí ťažšie okovy ako bezdomovec v parku.

Málokedy vnímame slobodu ako oslobodenie sa od vecí tohto sveta. Paradoxne, starí ľudia, ktorí sa nám javia ako neslobodní, lebo si nemôžu veľa dovoliť, môžu byť najslobodnejší. Hovorím o oslobodení sa od toho, čo o mne povedia druhí, o slobode od kariéry, bohatstva, sláve alebo zážitkoch.

Benediktínsky mních P. Anselm Grün, OSB predal vyše 15 miliónov kníh a zarobil vyše 100 miliónov eur. Používa ojazdené auto, šaty si kupuje v second hande, mesačne minie iba pár eúr na luxus v podobe dobrej kávy. Nevlastní nič a ako benediktínsky mních chváli chudobu. Je slobodný od peňazí a všetkých vecí, ktoré s nimi súvisia. Na rozdiel od mnohých majetných ľudí, ktorí neustále krúžia v myšlienkach okolo peňazí a strácajú tak svoju vnútornú slobodu, je Anselm najslobodnejší človek na svete.

Naša vnútorná sloboda ma dve dimenzie:

  • Sloboda „pre” – správne voľby a rozhodnutia v našom živote
  • Sloboda „od” – oslobodenie sa od zlých vecí v našom živote

Sloboda „pre“ je o hľadaní vlastnej cesty. Sloboda „od“ je o oslobodení sa od podvodov, ktoré nás pokúšajú na rôznych úrovniach firmy:

1. Obyčajné lajdáctvo a plytvanie vo firme – ľudia si berú peniaze za prácu, ktorú neurobili, účtujú si nezaslúžené peniaze na cesťákoch alebo nadčasoch – v drobných veciach okrádajú svojho zamestnávateľa, berú provízie od dodávateľov a pod.

2. Manažéri podvádzajú vyšších manažérov, korigujú ukazovatele tak, aby dostali svoje bonusy.  Tu sú už straty závratné – napríklad účelovo upravené ukazovatele využitia zariadenia alebo produktivity práce vedú k tomu, že sa zbytočne vyhadzujú miliónové investície

3. Podvody na zákazníkoch /nekvalitné výrobky, služby/ alebo štáte /provízie, čierna práca, daňové úniky/ – aj to sa vracia ako bumerang

Je dobré používať slovo sloboda so slovom zodpovednosť. Sloboda uvoľňuje vo firme talent, kreativitu a motivuje ľudí. Sloboda priťahuje slobodné a výnimočné osobnosti. Oslobodenie sa od nepoctivosti nám prináša kvalitný život, slušných ľudí vo svojom okolí a nakoniec aj prosperitu a šťastie. Všetko je na nás. Máme slobodu voľby.

17. 7. 2014

Téma članku: Nezaradené

Autor: Ján Košturiak

Robí poradcu, trénera a kauča v oblasti inovácií, strategického manažmentu, organizácie podniku a priemyselného inžinierstva.

Profil autora

seminare

Podobné články

+ Ďalšie články na tému Nezaradené