kosturiak-7

Ján Košturiak

Bol vymenovaný za profesora a opustil akademický svet, o ktorom sa vo svojom blogu vyjadril – “radšej sedieť v base ako v škole.” Založil spoločnosť IPA Slovakia, s ktorou pomáha rozvíjať inovácie a podnikanie. Vo svojich knihách (posledná má názov To vám byl divný svět) sa zaoberá tým ako prepojiť slobodu a kreativitu s biznisom a ako nájsť zmysel v živote a v práci.

Pri budovaní inovatívnej firmy zdôrazňuje Ján Košturiak toto:

Sebapoznanie: Aký som? Čo sa mi darí, čo ma baví a v čom vidím zmysel? Čo je správne a čo nie? Aká je moja vlastná cesta, po ktorej chcem kráčať a kam smeruje? Poznávanie seba a hľadanie odpovedí o našom poslaní je práca na celý život. Potrebujeme sa preto zastaviť, byť občas v tichu, sami so sebou, aby sme si lepšie rozumeli.

Vedenie a rozvoj seba. Každého z nás zvádza pokušenie hľadať chyby na druhých a opravovať ich. Ak chceme zlepšiť svet okolo nás, najlepšou pomôckou je zrkadlo. Na sebe môžeme trpezlivo pracovať celý deň, namiesto hádzania kameňov na druhých.

Vlastná cesta: Nie je na škodu čítať životopisy slávnych ľudí a success stories, počúvať svojich rodičov a učiteľov. Ale je zlé snažiť sa žiť v koži niekoho druhého, kopírovať to, čo všetci nazývajú “najlepšími praktikami,” riadiť sa knihami o “desiatich zaručených krokoch k úspechu.” Hľadajme svoju vlastnú cestu.

Inovujme: Všade okolo nás sa pohybuje množstvo ľudí, ktorí nadávajú na svet, považujú sa za obete druhých a presviedčajú seba aj ostatných o tom, ako sa nič nedá. Strach, hnev a sebavedomie nikdy nevymysleli nič veľké. Spolupracujme radšej s odvahou, talentom, ktorý nosíme v sebe, radosťou a obdivom zo všetkého užasného, čo nás obklopuje.

Vytvárajme. Ľudia najviac ľutujú to, čo neurobili. Je veľa ľudí, ktorí majú nápady a plány, ale iba málo tých, čo dokázali veci dotiahnuť do konca. Dôležitejšie, ako meniť druhých, je vytvárať im podmienky, pomáhať im rozvíjať to najlepšie čo v nich je, nosiť im vodu. Trpezlivo pracovať, učiť sa a opravovať to, čo sa nepodarilo. A neprestávať, aj keď to ostatní vzdávajú. To, čo mnohí volajú šťastím, je obyčajne vytrvalosť.

Hľadajme úžitok. Základom podnikania nie je generovanie peňazí, ale hľadanie užitočnosti a vytváranie úžitku. Vytvárajme výnimočné produkty a služby, celé podnikateľské modely, vybrúsme každý detail, tak, aby to bolo najlepšie riešenie na svete. Peniaze sú len vedľajším produktom podnikania.

ipa

IPA Slovakia

Jedna z vedúcich spoločností v strednej Európe v oblasti poradenstva, vzdelávania, projektovania a výskumu pre priemysel. Svoju pozornosť zameriava na oblasť priemyselného inžinierstva, strategických inovácií, reštrukturalizácií, zvyšovania výkonnosti a rozvoja podnikovej kultúry.

seminare

Najnovšie články od autora

+ Ďalšie články na tému